امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

, معادل سازي ( دنكليك ) مدرك تحصيلي

مدارک مورد نیاز برای دنکلیک پزشکی عمومی چیست ؟

آیا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی نیاز به دنکلیک دارم ؟

استاژ چیست ؟

آیا استاژ رایگان است یا شامل هزینه می شود ؟

وضعیت اصل مدارک در طول مدت دنکلیک چگونه است ؟

.

.

.

.

.

.

.

.

معادل سازي يا دنكليك مدرك تحصيلي در کشور ترکیه عبارت است از تاييد ارزش سطح تحصيلي مدرك شما با همتاي خارجي آن که در اینجا منظور مدرک معادل در کشور ترکیه می باشد . اين امر در آنكارا در سازمان yök ( شوراي آموزش عالي تركيه) انجام مي شود درواقع تمام مدارک تحصیلی که از طریق نظام آموزشی کشورهای دیگر صادر شده باشد ، برای دریافت اعتبار و کسب معادل آن در سیستم آموزشی ترکیه نیاز به دنکلیک یا معادل سازی می باشد . مدت زمان دنكليك برای هر مقطع آموزشی و هر رشته ای در هر دوره ای متاسب با قوانین و مقررات در نظر گرفته شده برای این ارزش گذاری و مدت زمان صرف شده برای روند اداری و قانونی این فرآیند متفاوت می باشد . ما در این مقاله انحصارا" موارد مربوط به پزشکی را به اطلاع می رسانیم .

هر شخصی به صورت آزاد و یا وکیل قانونی هر متقاضی می تواند برای انجام پروسه دنکلیک اقدام نماید و برای انجام این کار هیچ محدودیتی وجود نداشته و نخواهد داشت . در حالت عمومی در بهترین و سهل ترین روند شرایط اداری این فرآیند حدودا" ٦ ماه طول می کشد اما به دلیل عدم آشنایی با قوانین ، متقاضیانی که به صورت آزاد در این فرآیند اداری قرار می گیرند ، معمولا" زمانی بیش از 6 ماه را صرف کرده و گاها" تا یک سال هم این مدت طول می کشد .

با شروع پروسه دنکلیک که از زمان تحویل مدارک شروع می شود ، متقاضیان می توانند به صورت رسمی در آزمون STS شرکت کرده و چنانچه در این آزمون حد نصاب قبولی را بدست بیاورند ، این حد نصاب برای آنها به صورت رسمی ثبت خواهد شد . چنانچه متقاضی شرکت در آزمون رزیدنتی ترکیه پروسه دنکلیک خود را شروع نکرده باشد و در آزمون STS شرکت کند ، نتیجه آزمون با هر امتیازی برای او حکم آزمایشی و غیر رسمی خواهد داشت .

همانطور که گفته شد در هر دوره ای قوانین مربوط به معادل سازی دچار تغییراتی میشود . یکی از این تغییرات نحوه دریافت و برگرداندن اصل مدارک متقاضی می باشد. در دوره ای نه چندان دور درمدت فرآیند دنکلیک اصل مدارک پزشکی نزد شورای آموزش عالی ترکیه نگهداری می شد و بعد از تایید مدارک ، به متقاضی یا وکیل قانونی ایشان تحویل می شد . در حال حاضر این قانون به این نحو تغییر کرده است که : بعد از بارگذاری مدارک به صورت الکترونیکی در سامانه شورای آموزش عالی ، اصل مدارک باید توسط کارشناسان رویت گردد که پس از رویت ، به خود متقاضی و یا وکیل قانونی برگردانده می شود . در این مرحله انتظار دریافت معادل مدارک انتظاری بیهوده می باشد زیرا این ابتدای مسیر استعلام می باشد و میتوان نام آن را کمیسیون اولیه گذاشت . در واقع در این مرحله همه مدارک شما به صورت یک پرونده الکترونیکی قابل ارایه به کمیسون اصلی آماده می شود و فقط در صورتی به مرحله کمیسون اصلی میرسد که تمامی تاییدیه های لازم از طریق دستگاههای مربوطه به شورای آموزش عالی برگشته باشد . این مسیر زمانی در حدود 6 تا 8 ماه طول می کشد اما متخصصین SDL GROUP این مدت را به 2 ماه کاهش داده اند . مرحله کمیسیون اصلی که رای نهایی برای دنکلیک مدارک صادر می شود شامل رد مدارک ، تایید مدارک یا تکمیل دوره می باشد . تکمیل دوره نیز میتواند شامل آزمون STS ، فرآیند استاژ و یا در اکثریت موارد هر دو را شامل شود .

سوال بسیار مهمی که اکثر متقاضیان این دوره ها از مشاورین ما پرسیده اند شامل رایگان بودن و یا میزان هزینه پرداختی برای این دوره ها بوده است که لازم است بر اساس نص صریح قانون تمامی این سوالات را پاسخ دهیم :

درخواستهای معادل سازی که تا تاریخ 2016/20/02 به سازمان شورای آموزش عالی ترکیه ارائه شده اند صرفا شامل آزمون معادل سازی (STS) و آزمون زبان انگلیسی می باشند . معادل سازی مدارکی که بعد از این تاریخ ارائه شده باشند مشروط به گذراندن دوره استاژ به مدت 6-9 ماه می باشد . طبق اطلاعیه سازمان شورای آموزش عالی ترکیه در تاریخ 2017/11/11 این دوره برای درخواستهایی که تا تاریخ 2017/28/11ارائه شده باشند بصورت رایگان برگزار می شود گذراندن دوره استاژ برای درخواستهای ارائه شده بعد از تاریخ 2017/28/11 با دریافت هزینه از طرف دانشگاههای محل استاژ می باشد مشروط بر اینکه که این مبلغ بیش از میزان حقوق اداره کار در آن سال نباشد.

مدارک مورد نیاز برای دنکلیک یا معادل سازی :