ما را در تلگرام دنبال کنید

معادل سازی در یک نگاه

نگاهی به شرایط پروسه معادل سازی ترکیه طی سال های گذشته

تمامی فارغ التحصیلان دانشگاههای خارج از ترکیه، جهت اشتغال و یا ادامه تحصیل ملزم به معادل سازی مدرک تحصیلی خود می باشند. مدارک تحصیلی توسط شورای آموزش عالی ترکیه بررسی شده و پس از تایید و طی پروسه معادل سازی که در مقالات قبلی به طور کامل به آن پرداخته شده است، موفق به دریافت معادل مدرک خود می باشند.

با نگاهی به روند معادل سازی در چند سال گذشته ، متوجه می شویم که به دلیل افزایش مراجعات و تمایل فارغ التحصیلان کشورهای ایران ، آذربایجان ، عراق، ترکمنستان، ازبکستان و روسیه شرایط معادل سازی در این کشور نسبت به سالهای گذشته سخت تر شده است .

در این مقاله مروری بر پروسه معاد لسازی طی سالهای گذشته و تغییر قوانین این مرکز پرداخته شده است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با یکی از پزشکان ایرانی ساکن در ترکیه در ارتباط با پروسه اقامت و اشتغال و اجازه کار در این کشور مشورت کنید . طبیعتا جمله امیدوارکننده ی هیچ آزمونی وجود ندارد، خیلی راحت است و یا شاید جمله ناامید کننده ی پزشکان ایرانی اجازه کار در ترکیه را ندارند ، شنیده اید .

تمام این دوستان حقیقت را گفته اند . تفاوت صرفا در زمان است . پروسه معادل سازی مدارک در کشور ترکیه پیوسته در حال تغییر بوده است . تا ده سال پیش شما بعنوان پزشک خارجی حق طبابت در ترکیه را نداشتید . روندی که امروزه در ارتباط با دندانپزشکان و داروسازان همچنان ادامه دارد.

طبق بخشنامه وزارت بهداشت ترکیه در 22.02.2012  پزشکان خارجی می توانستند با معادلسازی مدارک پزشکی خود در صورتی که هیچگونه مانعی در جهت انجام طبابت نداشته باشند، در کشور ترکیه طبابت کنند.  به این ترتیب پزشک فارغ التحصیل از کشوری غیر از ترکیه می توانست با ارائه مدارک تحصیلی خود و شرکت در آزمون معادل سازی و دریافت مدرک معادل ، در این کشور و در رشته خود اشتغال داشته باشد.

پروسه معادل سازی تا تاریخ 20.02.2016 صرفا با ارائه مدارک و شرکت در آزمون معادل سازی کامل می شد. بعد از این تاریخ به موجب بخشنامه ی سازمان شورای آموزش عالی ترکیه الزام گذراندن پروسه استاژ بین  9 - 6  ماه در یکی از بیمارستانهای دولتی ترکیه به شروط معادل سازی افزوده شده است. پزشکانی که قبل از این تاریخ جهت پروسه معادل سازی مدارک تحصیلی خود اقدام کرده باشند معاف از استاژ می باشند. متقاضیان بعد از این تاریخ می توانستند دوره های استاژ خود را بدون هیچگونه دریافت و پرداختی کامل کنند.

در تاریخ 16.06.2016 دیگر رشته های بخش سلامت بجز دندانپزشکی و داروسازی نیز با شرایط ذکر شده می توانستند در کشور ترکیه در زمینه تخصصی خود اشتغال داشته باشند.

با افزایش تعداد متقاضیان دوره های استاژ سازمان شورای آموزش عالی ترکیه در تاریخ  11.11.2017 به بیمارستانها اجازه داد تا  ماهیانه مبلغی را از متقاضی دوره استاژ دریافت کنند . این مبلغ طبق رای شورا نمی توانست بیش از مقدارمشخص شده سالیانه بعنوان حقوق پایه از طرف اداره کار کشور ترکیه باشد.

با توجه به شرایط پاندمی جهانی در تاریخ 14.05.2020 شورای آموزش عالی طبق بخشنامه ای امتیاز لازم جهت آزمون معادل سازی را از 40 به 35 کاهش داد. این شرایط شامل شرکت کنندگان سالهای قبل نیز می باشد. طبق رای اعلام شده مدت استاژ تا زمانیکه شرایط حاکم ادامه داشته باشد از 6 ماه به 3 ماه کاهش می یابد. در صورتیکه شرایط عادی اعلام شود مدت استاژ طبق رای قبلی خواهد بود و چنانچه تا زمان اتمام شرایط فوق العاده 3 ماه از دوره استاژ کامل شده باشد ، پروسه معادل سازی شما تکمیل شده است.

به نظر می رسد شرایط معادل سازی با توجه به شرایط استراتژیک ترکیه در منطقه و پیشرفت قابل مشاهده ای که این کشور در جذب خارجیان و سرمایه گذاران خارجی داشته است، گزینه مناسبی برای پزشکان و البته قشر تحصیل کرده جهت اشتغال ، اقامت و ادامه تحصیل باشد. داشتن شرایط کاری بهتر ، امکانات بیشتر ، رفاه و البته نزدیک شدن به گزینه های جذاب اروپا و آمریکا نیز از دیگر دلایل این قشر جهت اقامت موقت خود می باشد.


چاپ